معرفی سرکنسول یا نمایندگی

 

رسانه های قزاقستان

رسانه ها در قزاقستان​

رادیو و تلویزیون:

در قزاقستان طبق آمار سال 2014 تعداد شبکه های رادیو و تلویزیونی از اینقرار است :

-شبکه رادیویی 58

-شبکه تلویزیونی 95

- شبکه تلویزیونی ماهواره ای 8

- شبکه های تلویزیونی کابلی 99

 اکثر این شبکه ها نزدیک به دولت بوده و برنامه هایی در زمینه های فرهنگی، هنری،اجتماعی و خبری به زبان قزاقي و روسی پخش می کنند.

شبکه تلویزیونی«قزاقستان»،«24KZ»،«خبر»،«بالاپان»،«کزاسپورت»،«کانال یک اوراسیا»، «علم و فرهنگ»، « قزاق تی وی »، «قزاقستان»و «آستانان تی وی » مهمترین شبکه های سراسری دولتی هستند که برنامه های خود را به زبان روسی و قزاقی و از طریق ماهواره نیز پخش می کنند. شبکه های روسی بین المللی نیز از طریق گیرنده های ماهواره ای و شبکه های کابلی قابل دسترس است. همچنین مرکزی به منظور یکپارچه سازی فضای رسانه های ملی، با عنوان « KMC» ( ( kazmedia centerمرکز رسانه ای قزاقستان در آستانه ایجاد شده که کانالهای رادیو و تلویزیونی ملی از این مرکز به تهیه و پخش برنامه های خود اقدام  می نمایند.

 

مطبوعات و رسانه های مجازی:

براساس آمار 2014 تعداد رسانه گروهی چاپی 1898 با عنوان روزنامه،هفته نامه، ماهنامه و گاهنامه در قزاقستان وجود دارد که 1367 عنوان به نام روزنامه و 531 عنوان مجلات می باشند. از این تعداد،فقط 3 نشریه «یگیمن قزاقستان»(200 هزار تیراژ) «کاز پراودا»(105 هزار تیراژ)، «لیتر»(33 هزار تیراژ)، در واقع بصورت روزانه منتشر و توزیع سراسری می شوند. نشریات «کورسیو»،« ژاس آلاش »( 70 هزار تیراژ)، «کاراوان»، «ورمیا» از مهمترین نشریات سراسری محسوب می شوند. غالب جراید در قزاقستان نزدیک به دولت بوده، به زبان روسی منتشر و به اخبار، برنامه های فرهنگی، هنری و تبلیغات اختصاص دارند. در سالهای اخیر با توسعه استفاده از اینترنت، تیراژ جراید کاغذی کاهش یافته و حتی بسیاری تنها به انتشار نسخه اینترنتی بسنده می کنند.

در این کشور 260 رسانه گروهی الکترونیکی و 65 خبرگزاری گروهی وجود دارد که اقدام به اطلاع رسانی از طریق فضای مجازی می نمایند.

«کازینفرم» به عنوان مهمترین خبرگزاری گروهی دولتی، تولیدات خبری خود را به 4 زبان قزاقی (الفبای روسی – فارسی و لاتین )، روسی ، انگلیسی و چینی منتشر می کند.

بیش از 6 میلیون کاربر اینترنت در قزاقستان وجود دارد و حدود 70 هزار سایت نیز به ثبت رسیده است.بزرگترین خبرگزاریها و منابع خبری قزاقستان مانند «کازینفرم»،«نوماد»،«زی نیوز»،«تنگری نیوز»،«بی نیوز»،«کانیوز»،«زاکون»، «توتال کی زد» بوده و از اینترنت به طور گسترده برای فعالیت خود استفاده می کنند. زبان غالب این رسانه ها، روسی است و سایتهای دولتی در کنار آن از زبان قزاقی نیز استفاده می کنند. سایت های متعلق به دولت در دامنه داخلی اینترنتی KZ قرار دارند.

نشانی تعدادی از مهمترین سایت های خبری تلویزیونی قزاقستان از اینقرار است :

سایت خبرگزاری

سایت شبکه تلویزیونی

www.kazinform 

 

kaztv.kaztrk.kz/ru/programs/live

 

www.nomad.su

 

http://qazmedia.kz

 

bnews.kz/ru

 

khabar.kz/ru

 

tengrinews.kz

 

balapan.kaztrk.kz

 

total.kz

 

24.kz/ru/

 

www.interfax.kz

 

www.sports.kz/tv/telekanal

 

www.kursiv.kz

 

bmtv.kz/ru

 

www.zakon.kz

 

www.31.kz/

 

www.kazpravda.kz

 

www.mirtv.ru/

 

www.egemen.kz

 

kazakh-tv.kz

 

www.time.kz

 

www.ktk.kz

 

http://www.caravan.kz

 

www.astanatv.kz

 

www.astanatimes.com

 

tv7.kz

 

 

www.ntk.kz/

 

 

classicfm.kz/ru

 

 

 

 
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر